Nebojte se svépomocné realizace zelených střech!

Vše vám rádi vysvětlíme, nejlépe při osobní schůzce, ale lze i telefonem či mailem. Máme skladem veškerý potřebný materiál k realizaci Vaší zelené střechy svépomocí.

Každá zelená střecha je velký květináč. To znamená, že střecha musí mít odvodnění a po obvodu zábrany (atiky), aby se souvrství nesplavovalo. Místo atiky je možné použít okrajovou kačírkovou lištu z hliníku nebo nerezu. V případě odtoku vody bodovou vpustí je potřebné vpusť ohraničit nástavbou s mříží. Tato nástavba umožňuje v případě potřeby vpusť zkontrolovat a například vyčistit.
 

Kvalitní hydroizolace je základem zelené střechy


Na střeše máme pouze dva limity, nosnost střechy a rozpočet investora.

Jednoduchá extenzivní střecha váží přibližně 130 kg/m² při plném nasycení vodou. Je ale potřeba počítat s případným sněhem dle dané oblasti a náhodným zatížením, například při údržbě.

Kvalitní hydroizolace je nesmírně důležitá a doporučujeme vám najít spolehlivou izolaterskou firmu, která vám provede hydroizolaci s atestem proti prorůstání kořenů. Izolatérske firmy běžně dávají záruku proti zatékání 10 let. Záruka neznamená životnost, životnost by měla být přibližně 80 let.

Tuto nejcennější část zelené střechy, chráníme netlející geotextilií o minimální gramáži 500g/m². Ochranné geotextilní folie pokládáme vždy od nejnižšího místa a s vytažením na bocích střechy. Poté dochází k instalaci kvalitní zásobárny vody a drenáže v jednom. V našem případě Platon DE25 Xtra, který se instaluje na sraz bez přesahů. Následně se tato speciální nopová folie překryje separační – filtrační geotextilií, opět s přesahy minimálně 10 centimetrů.


Střešní substrát, rozchodníkové koberce a řízky rozchodníků


Základ pro kvalitní zelenou střechu je vhodný substrát. Minimální vrstva substrátu pro extenzivní střechu je 8 centimetrů. My doporučujeme použít čedičové substrátové desky o tloušťce 5 centimetrů a gramáži 120kg/m3. Poté rozprostřeme náš spongilitový substrát, a to pouze do vrstvy 3 centimetrů. Naše substráty jsou certifikované a přesně navrhnuty pro potřeby zelených střech. Prodáváme výhradně minerální substráty, jejich důležitými znaky je bezplevelnost a nesléhavost. Více o vhodných substrátech a substrátech v naší nabídce se dozvíte v sekci materiály, kde najdete veškeré informace o střešních substrátech a dalších materiálech pro zelené střechy.

Na střešní substrát můžete položit předpěstovaný rozchodníkový koberec či střechu osít naší směsí osmi druhů rozchodníkových řízků. Jedním kilem řízků ozeleníte přibližně osm metrů čtverečních.

Vše, co je zelené potřebuje vždy údržbu. Toto platí i pro extenzivní zelené střechy, kde údržba spočívá v přihnojení v předjaří a vypletí střechy dvakrát v každém roce.

Na svépomocí založenou střechu je také možné čerpat státní dotace.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu u nás na Praze 8. Naše zelené střechy jsou hodně založené na čísle osm, jenom Sedum (rozchodník) nám to kazí… :)