Zelené střechy svépomocí

Nebojte se svépomocné realizace zelených střech!

 

Vše vám vysvětlíme, nejlépe při osobní schůzce, ale lze i telefonem či mailem. Máme skladem veškerý potřebný materiál a s výběrem vám rádi pomůžeme.

 

Každá zelená střecha je velký květináč. To znamená, že střecha musí mít odvodnění a po obvodu zábrany – atiky aby se souvrství nesplavovalo. Místo atiky je možné použít okrajovou kačírkovou lištu z hliníku nebo nerezu. V případě odtoku vody bodovou vpustí je potřebné vpust ohraničit nástavbou s mříží. Tato nástavba umožňuje v případě potřeby vpust zkontrolovat a například vyčistit.

 

Na střeše máme pouze dva limity, únosnost střechy a rozpočet investora.

Jednoduchá extenzivní střecha váží přibližně 130 kg/m² při plném nasycení vodou. Je ale potřebné počítat i s případným sněhem dle dané oblasti a nahodilým zatížením, například při údržbě.

 

Kvalitní hydroizolace je nesmírně důležitá a doporučujeme vám najít spolehlivou izolatérskou firmu, která vám udělá hydroizolaci s atestem proti prorůstání kořenů. Izolatérske firmy běžně dávají záruku proti zatékání 10 let. Záruka neznamená životnost, životnost by měla být přibližně 80 let.

 

Tuto nejcennější část zelené střechy, chráníme netlející geotextilii o minimální gramáži 300g/m². Tuto ochranou geotextilii pokládáme vždy od nejnižšího místa a s vytažením na bocích střechy. Poté dochází k instalaci kvalitní zásobárny vody a drenáže v jednom. V našem případě to je Platon DE25. Následně na tuto speciální nopovou folii položíme separační – filtrační geotextilii, opět s přesahy minimálně 10 centimetrů.

 

Základ pro kvalitní zelenou střechu je vhodný substrát. Minimální vrstva substrátu pro extenzivní střechu je 8 centimetrů. My doporučujeme použít čedičové substrátové desky o tloušťce 5 centimetrů a gramáži 120kg/m². Poté rozprostřeme náš spongilitový substrát, a to pouze do vrstvy 3 centimetrů. Naše substráty jsou certifikované a přesně navrhnuty pro potřeby zelených střech. Prodáváme výhradně minerální substráty, jejich důležitými znakmi je bezplevelnost a nesléhavost. Více o vhodných substrátech a substrátech v naší ponuce se dozvíte v sekci Materiály – Střešní substráty.

 

Na substrát můžete položit předpěstovaný rozchodníkový koberec či střechu osít naší směsí osmi druhů rozchodníkových řízků. Jedním kilem řízků ozeleníte přibližně osm metrů čtverečních.

 

Vše, co je zelené potřebuje vždy údržbu. Toto platí i pro extenzivní zelené střechy, kde údržba spočívá v přihnojení v předjaří a vypletí střechy dva krát v každým roce.

 

Na svépomocí založenou střechu je taky možné čerpat státní dotace.

 

 

Budeme se těšit na vaši návštěvu u nás na Praze 8, naše zelené střechy jsou hodně založené na čísle osm, jenom Sedum (rozchodník) nám to kazí… :)