Přijďte se podívat a vybrat si ovocný stromek v našem novém e-shopu:  acre-shop.cz 

Ovocné stromky je také možné objednat :  E-mail: info@acre.cz   Telefon: 731 551 558 nebo 604 200 401

 

Ovocnaření ve městě = ovocné sloupovité stromky

Není nad to vypěstovat si vlastní ovoce či zeleninu. Plody nabízené v obchodech jsou často ošetřené pesticidy, ceny navíc neustále stoupají. Možnost dopřát si na zahradě vypěstované jablko je dnes k nezaplacení. Ne každý má však zahradu a obzvlášť lidé ve městech jsou o tuto radost ochuzeni. U zeleniny si lze poměrně snadno poradit. Alespoň pár ředkviček si každý zvládne vypěstovat i v malém truhlíku. U ovoce je to však složitější. Dřeviny obecně potřebují mnohem více prostoru, a to nejen nad zemí, ale také pro své kořeny. Dřeviny ovocné potřebují o to více komfortní podmínky, aby dobře plodily.

I pro ovocnaření ve městech se však dá najít řešení. Jeden způsob nabízí sloupovité jabloně, tedy skupina odrůd jabloní, zvaných Balleriny. Tyto jabloně byly vyšlechtěny tak, aby byly svým habitem vhodné pro menší plochy. Jejich vzrůst je úsporný, postranní výhony dosahují pouze několika málo jednotek až desítek centimetrů, čímž prostorově zabírají velmi málo místa a tvoří jakýsi sloup – proto se jim také říká sloupovité nebo kolumnární. Tyto dřeviny jsou poměrně moderní záležitostí. Počátek tohoto trendu odstartoval v roce 1960 nález zmutované jabloně v Kolumbii. Na základě tohoto objevu se v Anglii o necelých 30 let později podařilo vyšlechtit první sloupovité odrůdy.

Mezi výhody těchto dřevin se kromě jejich kompaktního vzrůstu řadí i jejich (ne)potřeba řezu. Balleriny totiž není nutné zastřihávat. Jejich tvar je dán geneticky a proto se nemusíme bát, že se nám bez pravidelného tvarovacího řezu rozrostou do všech stran. Další výhodou je přístupnost plodů, a to nejen pro jejich sklízení, ale také pro sluneční paprsky. Jabloně přirozeně tvoří poměrně hustou korunu a tak obzvláště při nedostatečném řezu dochází k tomu, že je vnitřní plodonosný obrost málo produktivní a plody zde špatně dozrávají. Kvalitní jablka se tedy obvykle nachází především na vnějším obrostu. Tato skutečnost je také jedním z důvodů, které vedly kromě vytváření nových pěstitelských postupů také ke snahám o vyšlechtění odrůd různých habitů. U Ballerin dopadají sluneční paprsky na všechny plody v dostatečné míře, proto jablíčka dobře dozrávají a jsou chutná.

Jabloně obecně trpí na celou řadu chorob a škůdců. Mezi Ballerinami najdete však celou řadu odrůd, které jsou rezistentní vůči mnoha chorobám. K velmi odolným odrůdám můžeme zařadit například odrůdy Bolero a Waltz, nebo český Sonet. Tyto odrůdy se vyznačují svou rezistencí vůči padlí a strupovitosti, což jsou jedny z nejčastějších chorob jabloní, se kterými se pěstitelé potýkají. Kromě odolnosti těchto druhů je výhoda také v rozložení plodů a jejich snadné probírce. U velkých jabloní jsou probírky plodů prakticky nemožné. Jablka se na stromě často nacházejí v těsné blízkosti, a tak při napadení některého plodu hnilobou dochází k velmi rychlému šíření infekce. Pěstitel tak přijde o velkou část úrody. U kolumnárních jabloní je velmi snadné provádět pravidelnou kontrolu a napadené plody tak můžete včas odstranit.

U sloupovitých stromků je potřeba volit vhodnou podnož. Volba podnože určí například to, jestli bude pro dřevinu nutná opora či nikoliv, a také jakých rozměrů strom doroste. Každá podnož je také jinak odolná a vyžaduje trochu jiné stanoviště. Pro sloupovité jabloně se velmi často používá podnož MM 106. Je to vegetativní podnož, která se řadí mezi středně vzrůstné, má dobrý kořenový systém a je odolná vůči mšici krvavé - Eriosoma lanigerum. Dřeviny s touto podnoží velmi rychle plodí, je ovšem potřeba dát si pozor na to, aby nebyla v přemokřené a těžké půdě. Velice dobře odolává mrazu. Vyvarujte se naopak jabloním s podnoží M 9, která je slabšího vzrůstu, má slabší kořenový systém a vyžaduje oporu. Je sice údajně nositelem kvalitních plodů, ale zároveň je citlivá na některé choroby.

Je nutné vyvrátit jeden mýtus, který se nachází (nejen) na mnoha stránkách internetu. Některá zahradnictví nabízí kromě sloupovitých jabloní také jiné druhy ovocných sloupovitých stromků, což může být zavádějící. Sloupovité stromky – Balleriny – existují POUZE u jabloní. Na trhu se však nachází celá řada odrůd hrušní, třešní, višní, slivoní, meruněk, či dokonce švestkomeruněk, které jsou vhodné k sloupovitému zapěstování. Sloupovité ale nejsou. Ano, jedná se trochu o slovíčkaření, ale má to svůj význam. Tyto stromky již totiž musíme zastřihávat, aby si sloupovitý tvar udržely, na rozdíl od jabloní (Ballerin), které si svůj tvar drží bez řezu. Odrůdy ovocných dřevin, které jsou vhodné k sloupovitému zapěstování, mají štíhle rostoucí tvar. Je potřeba udržovat jeden dominantní výhon, který roste nahoru, a postranní výhony už stačí pouze zastřihávat na požadovanou délku. Kromě toho jsou však výhody těchto dřevin obdobné, jako u sloupovitých jabloní. Podnože se liší dle druhu ovocného stromku.

Finální výška sloupovitých stromků se obvykle uvádí kolem 3 metrů, šíře přibližně 50 centimetrů. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech, které růst ovlivňují, jako je například míra oslunění, četnost zálivky a velikost pěstební nádoby nebo stanovištní podmínky.

Neměli bychom ale opomínat ani stromkové rybízy. Ty jsou prostorově ještě méně náročné a stačí jím opravdu malý truhlík či kontejner. Za dobrou péči se pak odmění bohatými hrozny chutných kuliček plných vitamínů.

Pěstování

Jabloně a jiné ovocné druhy kolumnárního tvaru se někteří pěstitelé snaží využít v sadech, kde na plochu dají větší počet dřevin. Jedná se zatím spíše o pokusné plochy, protože jak již bylo zmíněno, jde o poměrně novou záležitost a není jisté, do jaké míry se tyto dřeviny osvědčí při tomto způsobu pěstování. Sloupovité stromky však otevírají úžasné možnosti pro lidi ve městech, tedy pro ty, kteří mají balkony, terasy, lodžie a v neposlední řadě také střešní zahrady, konkrétně ty intenzivní. Balleriny a štíhle rostoucí ovocné dřeviny lze velmi dobře pěstovat v nádobách. Je ovšem nutné dodržet některé zásadní věci. Nádoba musí být dostatečně velká. I přesto, že jsou kolumnární dřeviny prostorově úsporné, tak je nemůžeme pěstovat v malém květináčku, ze kterého budou růst kořeny ven. Velmi důležitá je dobrá drenáž pěstební nádoby, protože stromky nesnesou přemokřenou půdu. Substrát by tedy měl být dobře propustný a poskytnout rostlině dostatek živin. Zároveň je ale potřeba i dostatek vláhy, proto není dobré nádobu předrenážovat. Ideálním řešením je proložit substrát hydrofilními substrátovými deskami, které lze koupit i nařezané na malé kostičky, které se mohou smíchat se substrátem. Tyto desky velmi dobře akumulují vodu a kromě toho jsou lehké, takže nám usnadní práci během příprav pěstební nádoby, protože značně sníží množství substrátu, které budeme muset do nádoby nanosit. Kořeny rostlin jimi snadno prorostou a mohou z ní čerpat zadrženou vodu. Výrazně tedy také sníží četnost nutné zálivky. Nezapomínejte, že v případě sucha je potřeba stromkům dopřát trochu vody i v zimním období. Nezbytné je také přihnojování v době vegetace, vhodná jsou hnojiva s postupným uvolňováním živin, která zajistí dostatek potřebných prvků pro strom po celou jednu sezónu.

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství truhlíků a pěstebních nádob na terasy či střešní zahrady, včetně těch samozavlažovacích. Z pěstování sloupovitých stromků se tak může stát i designová záležitost. Tyto stromky mohou v kombinaci s vhodně zvolenou nádobou působit na terasách velmi moderně a stylově, ať už si do nádoby dáte jeden solitérní stromek nebo si z několika kolumnárních dřevin vytvoříte jakousi stěnu pro oddělení prostoru nebo zakrytí nežádoucích výhledů. Stromky lze doplnit i podsadbou z květin. Zajímavě zde mohou působit půdopokryvné či převislé rostliny, kdo má rád výraznější barvy květu, může si do truhlíku také přidat letničky. Květy navíc přilákají hmyz, který je důležitý pro opylení. Jabloně jsou cizosprašné, stejně jako hrušně nebo například některé druhy třešní. Pokud tedy v okolí široko daleko není strom, který by mohl být vhodným opylovačem, je dobré si pro jistotu pořídit více než jeden strom (lépe řečeno více odrůd), aby jste se mohli radovat z pěkné úrody. Stromkové rybízy jsou samosprašné, pyl z cizích rostlin ovšem podpoří výnosnost, a tak i u těch volte více odrůd, aby vaše stromky byly obsypané plody. Pokud k vám na balkon létá málo hmyzu, můžete opylení pomoci malým štětečkem.

Ať jde o jakýkoliv druh ovocné dřeviny, různé odrůdy plodí a dozrávají v jiný čas. Neopomeňte si proto zjistit potřebné informace, než si stromky pořídíte - nejen kvůli opylení, ale také, aby Vám čas sklizně nejvíce vyhovoval. Liší se samozřejmě také barva plodů a jejich chuť, vybírejte proto pečlivě. Plody jsou pak úžasné nejen ke konzumaci, ale i z estetického hlediska.

Asi se shodneme, že Balleriny ani jiné dřeviny vhodné ke sloupovitému zapěstování nemohou nahradit krásu vzrostlého stromu. Pro balkony, terasy či střešní zahrady jsou však ideálním řešením a jejich plodnost je v poměru k velikosti zabrané plochy ohromující. Tak neváhejte a některou ze zmíněných dřevin si pořiďte. Radost, kterou budete mít, když budete na své terase sledovat, jak jablíčka rostou a postupně se červenají, tu nelze ničím nahradit.

Eliška Laňková, ACRE

Zdroje:
 

1) Zahradnický slovník naučný. Praha: Ústav zemědělských a potravinářských informací, 1994-2001. 5 sv. ISBN 80-85120-51-8.

2) „Balerína“, dostupné na adrese:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Baler%C3%ADna

3) „Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky“, dostupné na adrese:
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-sloupovite-ovocne-stromky

4) „Nebojte se sloupovitých jabloní“, dostupné na adrese:
https://prima-receptar.cz/nebojte-se-sloupovitych-jabloni/

5) „Samo a cizosprašnost: Jak vybírat odrůdy ovocných stromů s ohledem na opylování?“,
dostupné na adrese:
https://www.ireceptar.cz/zvirata/samo-a-cizosprasnost-jak-vybirat-odrudy-ovocnych-stromu-s-ohledem-na-opylovani.html

 

 

Ovocné stromky v kontejneru

V naší pěstební zahradě v Bašti u Líbeznic pěstujeme ovocné stromky, které jsou kvůli nízkému vzrůstu velmi vhodné na balkony, terasy, lodžie, ale i do malých zahrad. Na jaře jsou okrasné květem, na podzim umožňují sklizeň na malém prostoru. Sloupovité kultivary jabloní dorůstají maximálně do 3 metrů výšky a 1 m šířky. Výhodou je snadné sklízení plodů. Ovocné stromky které nabízíme jsou důkladně zakořeněné v 15l kontejneru, a jejich stáří je 2-4 roky. V tomto kontejneru může být rostlina další 3 roky, poté doporučujeme přesadit do větší nádoby.

Toto zboží poštou nezasíláme, pouze k osobnímu vyzvednutí a adrese Střížkovská 2426/1, pondělí - pátek mezi 7,00-15,00. Odběr je možný celoročně.

 

 

Produkce ovocných stromů byla podpořena z Programu rozvoje venkova v rámci projektu Modernizace zemědělského podniku.

Hlavní cíl projektu je investice vedoucí k modernizaci zemědělského podniku - pořízení strojového vybavení pro školkařství.

Výsledkem investice s využitím dotačních prostředků povede k zlepšení konkurenceschopnosti podniku a k modernizaci výrobních prostředků.